- Füledbe csengenek az ellenvetések. Népszerűbb szinten valahogy így: A tudomány szemben áll a vallással. A Biblia mítoszok gyűjteménye. Jézus a legendák világába tartozik. Az egyház történelme tele van bűnökkel. Ki tud hinni a felhők feletti mennyországban, ördögökben és angyalkákban? - Magasabb szinten így: a vallás hamis tudat, a nép ópiuma, az embernek a természeti-társadalmi erőkkel szemben érzett tehetetlenségének kifejeződése, elidegenedett társadalmi viszonyok visszatükröződése stb.
- Talán ismered F. Engels tételét (a múlt századból), amely szerint a vallás a tudatlanság terméke. S ahogy fejlődik az emberiség a tudás terén, úgy szorul vissza a vallás.
- Bizonyára hallottál arról is, hogy hazánkban és a volt kommunista országokban néhány évtizeddel ezelőtt egyesek azt jósolták, hogy országainkban a vallás tíz év múlva megszűnik. Ezzel szemben azóta is tanúi lehetünk egy újfajta vallási érdeklődésnek - éppen ezekben az országokban, amelyekben évtizedeken át tilos volt a hitoktatás; olyan fiatalok körében is, akik nem kaptak vallásos nevelést; s egészen különösképpen olyan rétegekben, amelyek magas műveltséggel rendelkeznek.
Vajon miért érint meg ennyi embert a vallás? Vajon lehet-e válaszolni a vallással vagy a kereszténységgel szemben elhangzó közismert ellenvetésekre? Egyáltalán mi a vallás, a kereszténység?
S legfőképp: vajon az ember számára - számomra - mi a mondanivalója?
II. A vallás kérdését nem kerülhetjük ki
1. Mi a vallás?
A történelem és a régészet igazolja, hogy amióta ember él a földön, minden korban megtalálhatók a vallás nyomai. Ma is bármely részére mész országunknak vagy a földnek, mindenfelé találsz embereket, akik azt vallják, hogy ők vallásosak. És mindenfelé találsz templomokat, amelyekben emberek, sokszor tömegek imádkoznak. A vallás a történelem és a jelen ténye.

Az emberiséget minden korban izgatták a világ és az élet nagy kérdései:
- Hogyan jött létre a
világmindenség?
- Miért élünk?
- Mi lesz velünk a halál után?
- Mi az értelme az életnek, a szenvedésnek?
- Érdemes-e becsületesnek lenni (akkor is, ha nem jár érte jutalom)?
- Van-e értelme a szeretetnek (akkor is, ha nem hálálják meg)? - stb.
- Miért élünk?
- Mi lesz velünk a halál után?
- Mi az értelme az életnek, a szenvedésnek?
- Érdemes-e becsületesnek lenni (akkor is, ha nem jár érte jutalom)?
- Van-e értelme a szeretetnek (akkor is, ha nem hálálják meg)? - stb.
- A vallásos emberek azt vallják, hogy az életnek ezekre a nagy kérdéseire egy világ felett álló (a világban és a lelkünkben működő) végtelen Valaki: Isten tud teljes választ adni.

- A
vallás: az ember (illetve a közösség)
kapcsolata Istennel, akitől élete nagy
kérdéseinek megoldását remél.
(A vallásosság az istenkereséssel, -hittel kezdődik. Szorosabb értelemben azt hívjuk vallásosnak, aki egy közösséghez csatlakozva vallja meg hitét.)
(A vallásosság az istenkereséssel, -hittel kezdődik. Szorosabb értelemben azt hívjuk vallásosnak, aki egy közösséghez csatlakozva vallja meg hitét.)
2. Sokféle vallás van
Különböző korokban különböző vidékeken az emberek másféleképpen próbáltak választ adni a lét életbevágó és közös kérdéseire. Így alakultak ki a történelem és a jelen különböző vallásai. Közülük többel találkoztál már: például az ősnépek vallásaival, meg a római vallással, vagy a korunkban is élő vallásokkal: a kereszténységgel és zsidósággal, a hinduizmussal, buddhizmussal, mohamedanizmussal stb. (Ezekről bővebben olvashatsz a lecke utáni olvasmányban.)Azonban egymástól távoli korok és népek vallásainak legalapvetőbb felismerései - minden különbözőségük ellenére - közösek. Ezek nagyjából a következők: Van egy világfeletti vagy világot átható Felsőbb Hatalom, akitől függünk, akivel kapcsolatba kerülhetünk itt a földön imák, szertartások által; a halál után pedig egy új élet következik, amely a legtöbb vallás szerint a földi élet jutalma vagy büntetése.
A vallások tehát az emberiség közös Istenre utaltságáról, istenkereséséről tanúskodnak. Cicero írja (Krisztus korában): “Minden nép közt megtalálható az egyértelmű meggyőződés - hiszen az mindannyiunk lelkébe van bevésve -, hogy vannak istenek. Sokan helytelenül gondolkoznak róluk..., de egyek abban, hogy egy isteni erő és isteni természet létezését elismerik.”
3. Minden vallás egyforma? avagy tartalmaz-e a kereszténység “többletet”?
A következőkben először azt a kérdést tesszük fel, vajon igaz-e a nagy vallások közös meggyőződése: hogy kell léteznie egy végtelen erőnek, hatalomnak: Istennek (2. és 3. fejezet). Ezután térünk majd arra a kérdésre, vajon hozott e valami többletet, valami lényegileg újat a kereszténység (vö. 12. rész és következők)
- Ha a kereszténység minden vallás feletti szépségéről és isteni voltáról hallasz, elbizonytalaníthat a tény, hogy középszerű keresztények vagy egyházi vezetők gyakran nem tettek tanúságot Jézus tanításának tisztaságáról, hogy ők sem voltak jobbak más vallások követőinél. (A keresztények és katolikusok történelmi mulasztásairól - bár a vallás-ellenes ideológiák tolmácsolásában, és hatalmas nagyításokkal - sokat hallottál, tanultál! Erről egy reálisabb beállításban olvashatsz a 25. rész utáni olvasmányban.) Mindenképp megnyugtat és megerősít, ha megismered az egyház történelmének másik oldalát is: hogy a “legsötétebb” korszakokban is találkozunk keresztényekkel és keresztények tömegeivel, akik a ragyogóan tiszta Evangéliumot élték. A mai komoly keresztények is erre a tiszta evangéliumi életre éreznek hivatást.
4. A vallásosság értelmes magatartás?
Sokan úgy vélik, hogy a vallásosság valamiféle ráérzésre, sejtésre alapoz, de aligha igazolható. Magyar Értelmező Szótár a “hit”-ről ezt írja: Meggyőződés olyasvalamiről, amit tapasztalati úton vagy tudományosan nem tudunk igazolni és mégis igaznak, biztosnak tudnak. Meggyőződés valamilyen isteni hatalom létezéséről... Ezzel az elterjedt elképzeléssel, megfogalmazással szemben a következőkben látni fogjuk, hogy a vallásos hit alapjai nagyonis ésszerűek és igazolhatóak. S látni fogjuk, hogy a hívők nemhiába mondják: “Tudom, miben hiszek, tudom, kinek hiszek!”
A vallás „értelmességével” kapcsolatban érdemes felfigyelni arra, hogy az emberi történelem nagyjainak és tudósainak többsége istenhívő vagy vallásos volt. - Istenhívő volt az újabbkori történelem legtöbb nagy tudósa. Így a fizika és csillagászat nagyjai: Kopernikusz, Kepler, Galilei és Newton, - vagy az elektromosság nagy kutatói: Galvani, Volta, Ampere és Ohm. És sokan istenhívők korunk nagy tudósai közül is: pl. Planck, Einstein, Heisenberg, vagy a magyar Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert. Ott találjuk az Istent kereső vagy benne hívő embereket a nagy történelmi egyéniségek, valamint az írók, a művészek soraiban is. Ilyen volt például Hunyadi János, Rákóczi Ferenc vagy Széchenyi István; a művészek legnagyobbjai közül pl. Leonardo da Vinci vagy Michelangelo; zenészek, mint Bach, Händel, Beethoven, Liszt Ferenc vagy Kodály; és írók mint Balassi, Zrínyi, Kölcsey, Vörösmarty, Arany, Gárdonyi, Babits, Juhász, Tóth Árpád, Kosztolányi, sőt Radnóti Miklós és József Attila is; - vagy a külföldiek közül - hogy csak két kedvelt ifjúsági írót említsünk - Andersen és Verne Gyula.
A különböző vallásoknak, világnézeteknek van egy jellegzetes ellentmondása. Vagy az Istennel való egyesülést tűzik ki célul, de ennek ára általában a világ, a társadalom építésének elutasítása, megtagadása (mint pl. a buddhizmusban), vagy a világ építését, az embertársért való munkálkodást tartják fő feladatuknak, de úgy vélik, hogy a vallás elfordít a világtól, ezért azt utasítják el (amint így tett pl. a marxizmus).
A kereszténységnek (s korábban már a zsidó vallásnak) egyik nagy újdonsága, hogy a világon át, az embertárs szeretete és szolgálata által halad Isten felé. A keresztény vallás azt tanítja, hogy az élet beteljesedésére, az Istennel való örök találkozásra az juthat el, aki itt a földön teljes emberi életet élt - igazságban és szeretetben.
A kereszténység igazságai elméletileg megalapozhatók, igazolhatók. De mégsem csak elméleti igazságok. Az értheti meg őket, aki életre váltja azokat. Ez a könyv, miközben választ ad sok elméleti kérdésedre, abban is segítségedre lesz, hogy elkezdj ezeknek megfelelően élni. S akkor megtapasztalhatod, amit a hívők vallanak, hogy a vallás egy teljesebb emberi életre vezet el.
Érzed lelked mélyén a vágyat, hogy örömet okozz másoknak?
Hogy enyhítsd mások fájdalmát? Hogy életed során majd dolgozz embertársaidért?! Ha ezt érzed, akkor megérted a kereszténységet, mert a kereszténység: élet - szeretetben.
Tedd meg az első lépést! Próbálj meg azonnal teljesebben szeretni! Hogyan? Válaszd ki azt az embertársadat ismerőseid közül, aki a legkevésbé vonzó számodra vagy akivel éppen feszültség van köztetek! Indulj el feléje! Teremtsd meg újra a szeretetkapcsolatot vele! - Ha sikerül, nagy lépést tettél a teljesebb emberség felé, s afelé, hogy megsejtsd a kereszténység tanítását.
Összefoglalás
1. Mi a vallás?
A vallás az ember (illetve a közösség) kapcsolata Istennel, akitől élete nagy kérdéseinek megoldását reméli.
1.a) Melyik nagy istenhívő tudósok nevét ismered?
A régebbiek közül pl. Kopernikusz, Kepler, Galilei, Newton; - Volta, Ampere, Ohm. Korunk legnagyobbjai közül: Planck, Einstein, Heisenberg, Szent-Györgyi Albert.
2. Miért hatja át öröm a hívő keresztények életét?
A hívő keresztények életét öröm hatja át, mert találkoztak Jézussal, s benne választ kaptak az élet megoldhatatlannak tartott nagy kérdéseire.
3. Ki értheti meg a kereszténység tanítását?
A kereszténység tanítását csak az értheti meg, aki elkezd szeretetben élni.
Válaszolj!
1. Miért nem kerülheti ki a gondolkozó ember a vallás kérdését?
2. Melyek a vallások közös felismerései?
3. Miért vallhatjuk, hogy a kereszténység nemcsak “egy a sok vallás között” ?
4. Mi a keresztények életének alaptörvénye?
Feladat
1. Keresd meg azt az embertársadat, aki nehéz számodra! Indulj el feléje a szeretet tettei által!
2. Gondold végig, mit tudsz a fejezetünkben említett híres emberekről? Mikor, hol hallottál róluk?
3. Könyvünk különböző leckékben sok híres művész, tudós, sok nagy egyéniség istenhitéről vagy vallásosságáról tesz említést. A könyv végén lévő “névmutató” segítségedre lesz, hogy utána nézz, mit tudhatsz meg róluk.
Tudod-e?
Hogyan oszlanak meg a vallások a földön? - Nézd meg a táblát a 35. lecke után!